The University of British Columbia

9th Annual UBC Okanagan Heat Athletic Awards Banquet

9th Annual UBC Okanagan Heat Athletic Awards Banquet

UBC Okanagan Heat - All Award Winners 2016-17 (March 28, 2017) [PDF]

KELOWNA, B.C.  -- UBC Okanagan hosted the ninth annual Heat Athletics Awards Banquet at the Coast Capri Hotel Tuesday night in Kelowna. The 2016/17 season's best were honoured as a range of awards, both academic and athletic, were given out throughout an evening that highlighted the campus' vibrant student athlete community.

Student MC's Susan Traynor and Grant Sonneberg. (GreyStoke Photo)

As it has been consistently the past few years, the Capri Ballroom was full with well over 200 student athletes celebrating the achievements of their friends at teammates at UBC's Okanagan campus.

Outstanding Athlete of the Year was won by Mitch McCaw on the men's side and Veronika Fagan on the women's side. This was the first time since the 2003-2004 season in which the winner of the men's award came from the soccer team. It marked the first time in the Heat's history that a Cross Country athlete won the award on either the men's or women's side.

Th 32 graduating athletes were given a a chance to speak on the night and six took advantage to thank their teammates and the athletics department for the memories and the opportunities that being a part of the Heat provided. But it was a heartfelt and emotional speech from men's volleyball player, and one of the two master of ceremony's for the evening, Grant Sonnenberg, that brought together the room and resulted in a standing ovation.

The final speech was on a lighter note when men's rugby member Colin Stonier, who could not attend but recorded his speech from Australia. The other seniors who spoke included: Devon Frame (women's soccer), Cam Friesen (men's basketball), Mitch Goodwin (men's basketball), Cailan Libby (men's cross country) and Anna Merino (women's cross country).

Lars Bornemann won his second consecutive Male Student Athlete of the Year award while Siobhan Fitzpatrick took home the award on the women's side.

The rookies of the year were swept by the two volleyball teams as Kyle Hinchey and Sara McCreary took home the awards for their respective genders.

The Graduating Athlete of the Year went to Megan Festival on the women's side and Alex Swiatlowski on the men's.

After past year's success with student athletes as the Masters of Ceremony, the athletic department once again utilized the talented group to handle the job on Tuesday night. As mentioned Grant Sonnenberg, a fifth year men's volleyball and Susan Traynor, a third year women's soccer player, had the honor of hosting the event.

For a detailed description of the awards, and more information for all of the nominees, see the Preview for the banquet .

A breakdown of each genders winners can be found here.   FEMALE WINNERS  |  MALE WINNERS   | Below are the winners for the headlining individual awards.

Departing Student Athlete Appreciation

Fifth Year Athlete Appreciation:

(These athletes have used their five years of Athletic Eligibility)

Mitch Goodwin Men's Basketball
Emily Kanester Women's Basketball
Chloe Kennedy Women's Basketball
Anna Merino Women's Cross Country
Devon Frame Women's Soccer
Katie Smillie Women's Soccer
Grant Sonnenberg Men's Volleyball
Alex Swiatlowski Men's Volleyball
Megan Festival Women's Volleyball
Kaitlynn Given Women's Volleyball
Emily Oxland Women's Volleyball

Graduating Athlete Appreciation:

(These athletes have finished school but have not used their five years of Athletic Eligibility)

Cam Friesen Men's Basketball
Claire Elliott Women's Basketball
Olivia Johnson Women's Basketball
Cailan Libby Men's Cross Country
Rachel Parker Women's Cross Country
Alea Stockton Women's Cross Country
Jed Anderson Men's Rugby
Nathan Brown Men's Rugby
Jonah Hann Men's Rugby
Carlin Marshall Men's Rugby
Sam Overton Men's Rugby
Colin Stonier Men's Rugby
Monique Beaulieu Women's Rugby
Jacqueline Dubreil Women's Rugby
Hanujah Ganesh Women's Rugby
Danelle Gibson Women's Rugby
Aliyah Rodminski Women's Rugby
Jessica Sulz Women's Rugby
Madelaine Thomsen Women's Rugby
Kara Ware Women's Rugby
Tait Cuthill Men's Soccer

Conference Recognition

Team Performances Provincially in the PACWEST Conference

Team League Finish Provincial Championships
Men's Golf 4th, 4th, 3rd, 5th 4th place overall
Women's Golf 2nd, 2nd, 2nd, 2nd 2nd place overall

PACWEST Provincial All-Stars

James Casorso Men's Golf

PACWEST Provincial Academic Excellence Awards

(80% average and above (27 credit min.) while competing on a team in the PACWEST)

Lauren Siemers Women's Golf

Team Performances in Canada West (Canada West University Athletics Association)

Team League Finish Canada West  Playoffs
Men's Basketball (2-18) 17th place Did not qualify
Women's Basketball (4-16) T14th place Did not qualify
Men's Soccer (6-8-2) 4th Place Lost in CW Quarter-finals
Women's Soccer (4-9-1) 6th Place Lost in CW Quarter-finals
Men's Volleyball (9-15) T9th place Did not qualify
Women's Volleyball (15-9) 5th place Final 4 (4 th  Place)

Canada West Athlete of the Week (3 Stars)

Name Sport Week Ending
Mitch McCaw Men's Soccer Sep. 19, 2016 (1st Star)

Canada West All-Rookie Team

Kyle Hinchey Men's Volleyball
Sara McCreary Women's Volleyball

Canada West All-Stars

Mitch McCaw Men's Soccer
Kaitlynn Given Women's Volleyball

National Recognition

Team Performances Nationally | Canadian Collegiate Athletic Association (CCAA)

Team Rankings* National Championships
Men's Cross Country 11, 13, 11 12th place
Women's Cross Country 2, 3, 3 National Champions
Men's Golf NR, NR, NR Did not qualify
Women's Golf 6, 6, NR Did not qualify

CCAA All-Canadians

James Casorso Men's Golf
Veronika Fagan Women's Cross Country

CCAA National Scholar Award

(Fall 2015 – Winter 2016 Academic Year)

Niels  De Vries Men's  Cross Country
Camille  Galloway Women's  Cross Country
Rachel Garrett Women's  Cross Country
Alison Gill Women's  Cross Country
Alexander  Hansen Men's  Cross Country
Carolyn Lee Women's  Golf
Michael  Lee Men's  Golf
Anna  Merino Women's  Cross Country
Travis  Miller Men's  Golf
Michael  Mitchell Men's  Cross Country
Julianna Neudorf Women's  Cross Country
Lauren  Siemers Women's  Golf
Cael  Warner Men's  Cross Country

Team Performances Nationally | U Sports

Team Rankings* National Championships
Men's Basketball Not ranked Did not qualify
Women's Basketball Not ranked Did not qualify
Men's Soccer Not ranked Did not qualify
Women's Soccer Not ranked Did not qualify
Men's Volleyball Not ranked Did not qualify
Women's Volleyball 2nd for 2 wks | 16 of 16 Did not qualify

*<highest spot in ranking><# of weeks at High Spot><Total # of weeks ranked out of number of rankings > U Sports is top 10

CIS Academic All-Canadians

(Fall 2015 – Summer 2016 Academic Year)

James Bell Men's Volleyball
Lars Bornemann Men's Volleyball
Vanessa Botteselle Women's Basketball
Sarah Coghlin Women's Soccer
Christopher Cuthill Men's Soccer
Bret Depner Men's Soccer
Justine Drosdovech Women's Soccer
Claire Elliott Women's Basketball
Madelyn Ellis Women's Soccer
Megan Festival Women's Volleyball
Siobhan Fitzpatrick Women's Volleyball
Hannah Friesen Women's Basketball
Cameron Friesen Men's Basketball
Sophia Furlan Women's Volleyball
Haylie Gibb Women's Basketball
Daimon Gill Men's Soccer
Kaitlynn  Given Women's Volleyball
Mairi  Horth Women's Soccer
Emma  Johnson Women's Basketball
Olivia  Johnson Women's Basketball
Kailin Jones Women's Volleyball
Cole  Kingzett Men's Soccer
Katy  Klomps Women's Volleyball
Joella  Koblischke Women's Soccer
Jordan Korol Women's Basketball
Katinka  Krahn Women's Volleyball
Kieran Large Men's Soccer
Kayla McFadden Women's Basketball
Rachel  Parker Women's Soccer
Chandler  Proch Women's Volleyball
Kristof  Schlagintweit Men's Volleyball
Michelle Smith Women's Soccer
Shenelle Tamminen Women's Basketball
Buster Truss Men's Basketball

Academic Awards

(Academic Achievement focus)

Heat Scholar-Athlete Awards

(In order to receive this award, student-athletes must have maintained a minimum cumulative average of 80% over at least 27 credit hours while competing on a varsity team.)

Nathan Brown Men's Rugby Nursing
Lars Bornemann Men's Volleyball Applied Sciences
Vanessa Botteselle Women's Basketball Arts
Matthew Clarke Men's Rugby Arts
Bret Depner Men's Soccer Applied Sciences
Erin Drew Women's Volleyball Sciences
Jacqueline Dubreuil Women's Rugby Sciences
Kai Duchnycz Men's Rugby Arts
Claire Elliott Women's Basketball Nursing
Megan Festival Women's Volleyball Management
Siobhan Fitzpatrick Women's Volleyball Sciences
Sophia Furlan Women's Volleyball Human Kinetics
Camille Galloway Women's Cross Country Nursing
Kaitlynn Given Women's Volleyball Arts
Emma Johnson Women's Basketball Nursing
Olivia Johnson Women's Basketball Management
Jeevin Kang Men's Soccer Management
Cole Kingzett Men's Soccer Sciences
Lauren Klassen Women's Rugby Arts
Joella Koblischke Women's Soccer Human Kinetics
Jordan Korol Women's Basketball Arts
Katinka Krahn Women's Volleyball Arts
Keiran Large Men's Soccer Arts
Cailan Libby Men's Cross Country Applied Sciences
Élizabeth Martel Women's Rugby Applied Sciences
Anna Merino Women's Cross Country Graduate
Michael Mitchell Men's Cross Country Applied Sciences
Samuel Overton Men's Rugby Management
Lauren Siemers Women's Golf Sciences
Andrea Stinson Women's Soccer Human Kinetics
Alea Stockton Women's Cross Country Sciences
Jessica Sulz Women's Rugby Sciences
Brittany Swanson Women's Rugby Masters of Nursing
Buzz Truss Men's Basketball Sciences
Cael Warner Men's Cross Country Applied Sciences
Trevor Yip Men's Rugby Human Kinetics

Excellence in Academics | Team

Women's Basketball Men's Rugby 7s
Men's Cross Country Women's Student Trainers
Women's Cross Country Men's Student Trainers
Women's Golf Women's Volleyball
Women's Rugby  

Female Provost Award for Excellence | Single Semester | Finalists

Cammile Galloway Women's Cross Country
Joella Koblishke Women's Soccer
Anna Merino Women's Cross Country
Andrea Stinson Women's Soccer
Alea Stockton Women's Cross Country

Female Provost Award for Excellence | Single Semester

Anna Merino Women's Cross Country

Male Provost Award for Excellence | Single Semester | Finalists

Tait Cuthill Men's Soccer
Bret Depner Men's Soccer
Cole Kingzett Men's Soccer
Michael Mitchell Men's Cross Country
Cael Warner Men's Cross Country

Male Provost Award for Excellence | Single Semester

Cole Kingzett Men's Soccer

Female Provost Award for Excellence | Two Semesters | Finalists

Claire Elliott Women's Basketball
Siobhan Fitzpatrick Women's Volleyball
Kaitlynn Given Women's Volleyball
Emma Johnson Women's Basketball
Olivia Johnson Women's Basketball

Female Provost Award for Excellence | Two Semesters

Olivia Johnson Women's Basketball

Male Provost Award for Excellence | Two Semesters | Finalists

Lars Bornemann Men's Volleyball
Cameron Friesen Men's Basketball
David Manshrek Men's Basketball
Buster Truss Men's Basketball

Male Provost Award for Excellence | Two Semesters

Buster Truss Men's Basketball

UBC Okanagan Awards

Heat Rugby Female Inspirational Athlete of the Year

Lauren Klassen Women's Rugby

Heat Rugby Male Inspirational Athlete of the Year

Nathan Brown Men's Rugby

Female Rookie of the Year | Finalists

Maya Bandy Women's Soccer
Emma Jonas Women's Basketball
Sara McCreary Women's Volleyball
Josephine Storey Women's Cross Country

Female Rookies of the Year |  Previous winners  |  Female Awards

Sara McCreary Women's Volleyball

Male Rookie of the Year | Finalists

Matt Carrier Men's Rugby
Kyle Hinchey Men's Volleyball
Triston Matthews Men's Basketball
Nikhil Reddy Men's Soccer

Male Rookie of the Year |  Previous winners  |  Male awards

Kyle Hinchey Men's Volleyball

Female Graduating Player of the Year | Finalists

Megan Festival Women's Volleyball
Kaitlynn Given Women's Volleyball
Emily Kanester Women's Basketball
Anna Merino Women's Cross Country

Female Graduating Player of the Year |  Previous winners  |  Female Awards

Megan Festival Women's Volleyball

Male Graduating Player of the Year | Finalists

Mitch Goodwin Men's Basketball
Carlin Marshall Men's Rugby
Alex Swiatlowski Men's Volleyball

Male Graduating Player of the Year |  Previous winners  |  Male awards

Alex Swiatlowski Men's Volleyball

Female Student Athlete of the Year Award | Finalists

Claire Elliott Women's Basketball
Siobhan Fitzpatrick Women's Volleyball
Camille Galloway Women's Cross Country
Kaitlynn Given Women's Volleyball

Female Student Athlete of the Year |  Previous winners  |  Female Awards

Siobhan Fitzpatrick Women's Volleyball

Male Student Athlete of the Year Award | Finalists

Lars Bornemann Men's Volleyball
James Casorso Men's Golf
Bret Depner Men's Soccer
Buster Truss Men's Basketball

Male Student Athlete of the Year |  Previous winners  |  Male awards

Lars Bornemann Men's Volleyball

Female Outstanding Athlete of the Year Award | Finalists

Veronika Fagan Women's Cross Country
Kaitlynn Given Women's Volleyball
Emily Kanester Women's Basketball
Aidan Lea Women's Volleyball
Andrea Stinson Women's Soccer

Female Outstanding Athlete of the Year |  Previous winners  |  Female Awards

Veronika Fagan Women's Cross Country

Male Outstanding Athlete of the Year Award | Finalists

Aldrich Berrios Men's Basketball
James Casorso Men's Golf
Dan Haynes Men's Rugby
Mitch McCaw Men's Soccer
Alex Swiatlowski Men's Volleyball

Male Outstanding Athlete of the Year |  Previous winners  |  Male awards

Mitch McCaw Men's Soccer